Wiedza img

PRÓCHNICA ZĘBÓW U DZIECI


PRÓCHNICA


Próchnica to choroba, wywołana działaniem kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej, w wyniku metabolizmu cukrów. Największy wpływ mają tutaj cukry dodawane do pokarmów sztucznie, czyli sacharoza, fruktoza i glukoza. Cukry występujące w pożywieniu naturalnie nie mają wielkiego znaczenia dla rozwoju próchnicy.


Dlatego tak ważnym aspektem w profilaktyce przeciwpróchniczej jest stosowanie zasad zdrowego żywienia i unikanie produktów zawierających duże ilości cukrów pochodzenia nienaturalnego.


PRÓCHNICA, DZIECI I SŁODYCZE…


Próchnica dotyczy nie tylko dorosłych, ale także dzieci w każdym wieku. Rodzice muszą pamiętać, jak ważna jest właściwa dieta maluchów – zwłaszcza eliminowanie z niej słodyczy i słodkich napojów. Pamiętajmy, że najbardziej zgubne są cukierki, lizaki, żelki itp., gdyż po ich zjedzeniu cukry osadzają się w ustach i na zębach silniej, niż np. po zjedzeniu czekolady.

Aby zupełnie nie pozbawiać naszych milusińskich przyjemności - dobrą metodą jest wyznaczenie dziecku małej porcji słodyczy, dozwolonej np. w danym dniu w tygodniu i dopilnowanie, aby po zjedzeniu rarytasów bardzo dokładnie zostały umyte zęby. Oczywiście wiadomo, że w dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie ograniczyć do zera spożycia cukru, ponieważ jest on niemal w każdym produkcie – w owocach, pieczywie, mleku, ketchupie i wielu innych.


Nie unikniemy zatem potencjalnego zagrożenia rozwoju próchnicy w jamie ustnej u naszych dzieci. Możemy jej jednak zapobiegać, szczotkując zęby maluchów specjalnymi pastami do zębów dla dzieci. Ważne jest, by dbać o zęby dziecka już od momentu pojawienia się pierwszego ząbka, ponieważ nie jest prawdą, że próchnica grozi wyłącznie zębom stałym. Należy uczyć dziecko od najmłodszych lat, że mycie zębów jest ważną czynnością w ciągu dnia, podobnie jak mycie rąk.


KIEDY MYĆ ZĘBY DZIECKA


Do 2. roku życia można myć ząbki malucha raz dziennie. Po 2. roku życia natomiast warto, by dziecko myło zęby przed snem, po zjedzeniu ostatniego posiłku oraz rano po śniadaniu.


NIE NALEŻY BAĆ SIĘ DENTYSTY


Jeśli ząbki szczotkowane są regularnie, wizyta u dentysty jest zwykle wizytą kontrolną. Najlepiej zabrać dziecko do dentysty, gdy uzębienie jest już pełne. Z reguły jest to wizyta adaptacyjna.


Wiedza img